Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Wystawa lapbooków

Co to jest lapbook?

Jest to rodzaj własnoręcznie wykonanej książki, łączącej wiedzę na określony temat. Istotą lapbooka są skrytki i artystyczna kompozycja.  Praca z lapbookami umożliwia aktywną pracę uczniom, którzy głęboko przetwarzają informacje, co powoduje efektywne zapisywanie nowych treści w strukturach pamięci. Pomysł tworzenia lapbooków bardzo spodobał się piąto- i szóstoklasistom. Pracowicie wyszukiwali i selekcjonowali informacje, nadawali znalezionym informacjom własną strukturę, tworzyli kategorie, punkty i podpunkty, a na lekcjach w doskonały sposób zaprezentowali efekty swojej pracy.

A było co oglądać… . Dzieci stworzyły bardzo pomysłowe książki na kolana, pełne kolorów, zadziwiających treści, zagadek godnych Sherlocka Holmes’a, a nawet … orientalnych zapachów. Tematyka premierowych lapbooków była bardzo wdzięczna; dotyczyła dziejów pierwszych cywilizacji na świecie oraz historii wielkich odkryć geograficznych.

 

 

KÓŁKO MODELARSKIE

W naszej szkole rozpoczęło działalność KÓŁKO MODELARSKIE, które tworzą uczniowie klasy VIII. Składanie modeli to nie lada wyzwanie dla tych, którzy się tego podejmują. Uczy precyzji, sprawności manualnej, a także cierpliwości. Zajęcia, prowadzone przez pana Adriana Gierulę spotkały się ze sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Z niecierpliwością czekamy na efekty ich pracy.

 

..

 

 

Podziękowania od Ministra Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Szkoła do hymnu". W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz.11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju.

Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Szkoła pamięta", która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji "Szkoła pamięta" przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Z poważaniem

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN

 

„Szukanie lekarstwa na smutek”

Nauczycielki z Przedszkola w Potoku zaprosiły naszych uczniów z klas I – III na przedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów z Rzeszowa. W dniu 21 listopada odbyło się przedstawienie pt. „Szukanie lekarstwa na smutek”. Główną bohaterką była babcia, która była oszukiwana przez komiwojażera  i kupowała różne rzeczy mające pomóc jej odegnać smutek. Dopiero ukochany wnuczek pomógł babci  i doradził czytanie Biblii.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Elżbieta Bajger, Aleksandra Kuźniarowicz, Elżbieta Głogowska-Makoś.

Dzięki udanej współpracy z Przedszkolem w Potoku nasze dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym teatrze – dziękujemy.

 

20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.

20 listopada był wyjątkowym dniem – trzydzieści lat temu uchwalono najważniejszy dokument stanowiący o prawach najmłodszych Konwencję o Prawach Dziecka. W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest dzieciństwo dla każdego dziecka, dzieciństwo.

Nasza szkoła włączyła się w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF, a wydarzenia z tym związane potrwają do końca grudnia.

Pełną treść konwencji o prawach dziecka możesz przeczytać na stronie Sejmu RP
Przystępnie opracowany skrót konwencji znajdziesz na stronie
Mądrzy Rodzice
Więcej o Dniu Praw Dziecka możesz przeczytać na stronie
spesalvi.pl


 

Udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”

W środę 20 listopada 2019 r. zakończyły się zajęcia z nauki pływania, realizowane przez naszą szkołę w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”  Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zajęcia na basenie w Turaszówce dla  uczniów klasy I, odbywały się w środy oraz soboty i  trwały od 9 października do 20 listopada br. Celem I etapu programu „Czas zacząć”, była adaptacja do środowiska wodnego oraz nauczanie i uczenie się podstawowych ruchów napędowych w środowisku wodnym. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, oprócz intensywnych ćwiczeń korzystali ze wszystkich atrakcji znajdujących się na pływalni. Na ostatnim spotkaniu odbył się egzamin na poszczególne stopnie: „Rybka”, „Foka”, „Nurek” i „Delfin” -  sprawdzający opanowanie podstawowych ruchów napędowych w wodzie. Wszyscy pierwszoklasiści znakomicie sobie poradzili i zaliczyli ten pierwszy poważny sprawdzian sportowy.

Zajęcia na pływalni prowadził instruktor nauki pływania pan Andrzej Łanda, zaś opiekę nad uczniami w formie wolontariatu sprawowali nauczyciele: pani Agata Kazalska, pani Elżbieta Bajger, pani Agata Misygar- Grzesik, pani Wioletta Zygmunt, pani Teresa Korona – Garbacik i pan Adrian Gierula.

Program sfinansowany został przez Gminę Jedlicze przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki.