Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Od Legionów do przemysłu naftowego - historia Ludwika Stawskiego

21 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu z udziałem uczniów naszej szkoły odbyło się spotkanie poświęcone wyjątkowej osobie, jaką niewątpliwie był Ludwik Stawski – Wachmistrz II Brygady Wojska Polskiego. Urodzony 23 sierpnia 1894 r. w podkrakowskim Pogórzu w zamożnej rodzinie Ludwika i Marii Stawskich, w wieku niespełna dwudziestu lat porzucił wygodne życie młodego panicza oraz dobrze rokującą karierę w górnictwie naftowym i zaciągnął się do formowanych w Krakowie oddziałów legionowych. Przebył kampanię na Węgrzech, brał udział w ciężkich bojach toczonych przez legionistów w Karpatach na terenie Galicji. Otrzymawszy nominację na kaprala przeszedł z huculską kampanią ciężkie walki m.in. pod Tłumaczem, Kołomyją, Stanisławowem i pod Czerniowcami nad Prutem. Po nieudanej próbie przebicia się pod Rarańczą do II Korpusu Polskiego został internowany w obozie Saldobosz na Węgrzech, następnie wcielony do CK Armii, skąd zbiegł. W Odrodzonym Wojsku Polskim służył w żandarmerii biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Został odznaczony Krzyżem Niepodległości i mianowany był do Krzyża Virtuti Militari. Po wojnie zamieszkał w Potoku, gdzie pracował, jako kierownik tamtejszej kopalni. Zmarł w 1940 r., pochowany został na cmentarzu w Jedliczu.

Życiorys i dokonania Wachmistrza Stawskiego przedstawił pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Ryszard Ziobroń. Prelekcja wzbogacona została licznymi fotografiami i dokumentami ze zbiorów córki Ludwika Stawskiego – Izabeli Urbanek.

Podczas spotkania Pani Izabela opowiadała o swoim Ojcu, jego życiu i licznych pamiątkach, które po nim zgromadziła. W jej zbiorach znalazły się m. in. zegarek po Ojcu, aparat fotograficzny z 1905 roku wiedeńskiej firmy Lechner, odznaczenia i dokumenty wojskowe, liczne zdjęcia, pocztówki, które można było tego dnia obejrzeć na przygotowanej z tej okazji wystawie.

O oprawę artystyczną spotkania zadbali uczniowie z naszej szkoły, którzy przedstawili montaż słowno muzyczny wzbogacony układem tanecznym wykonanym przez grupę zuchów.  Licznie zgromadzona publiczność ze skupieniem i wzruszeniem wysłuchała pieśni legionowych i wierszy patriotycznych, a na sam koniec miała okazję spróbować przygotowanych przez naszą szkołę specjalnie na tę okoliczność "biało- czerwonych" ciasteczek.