Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Zielona Szkoła nad Morzem Bałtyckim.

W dniach 7 - 12 maja 2017 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Trójmiasta realizująca program „Zielonej Szkoły”. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Zespołu Szkół w Potoku i Zespołu Szkół w Szebniach wraz z opiekunami panią Agata Kazalską, panią Wiolettą Zygmunt, panią Bożeną Szafarz i panią Teresą Świszcz.

Program wycieczki był bardzo interesujący. Uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Byli w Oliwie, w Gdańsku, w Gdyni i Sopocie.

Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzania Katedry Oliwskiej w Gdańsku i wysłuchania koncertu organowego. Następnie młodzież wraz z przewodnikiem udała się na plac Solidarności, gdzie znajduje się historyczna brama Stoczni Gdańskiej i Pomnik Poległych Stoczniowców. Wędrując przez Stare Miasto uczniowie dotarli do pomnika Obrońców Poczty Polskiej, Bramy Żuraw, Bazyliki Mariackiej, fontanny Neptuna, mostu zakochanych, a także Muzeum Bursztynu. W Gdańsku zwiedzili jeszcze Ogród Zoologiczny i stadion piłkarski „Energa”.

Ważną lekcją historii była wycieczka na półwysep Westerplatte. Przewodnik przybliżył uczniom bohaterską obronę żołnierzy we wrześniu 1939 roku, która stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

W Gdyni największą atrakcją był rejs statkiem po Morzu Bałtyckim oraz zwiedzenie okrętów i statków żeglarskich: „ Daru Pomorza” i „Błyskawicy”. Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczyło Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

Natomiast w Sopocie uczestników wycieczki urzekło najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, przystań morska, piękna plaża, deptak oraz grodzisko archeologiczne.

W realizacji zadań nie przeszkadzała nawet „kapryśna” pogoda. Uczniowie spacerowali brzegiem morza, zbierali muszelki, robili pamiątkowe zdjęcia, wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali quizy oraz uczestniczyli w zajęciach sportowo – rekreacyjnych w Parku Wodnym w Sopocie.

Wspólny międzyszkolny wyjazd był integracją grup. Zawiązały się nowe przyjaźnie. Na zawsze pozostaną w pamięci wspomnienia, a pamiątkowe zdjęcia będą potwierdzeniem pięknych chwil spędzonych nad Bałtykiem.