Nad przepaścią - spektakl profilaktyczny

W środę 23 maja br. uczniowie klas IV - III gim wzięli udział w dwugodzinnym spektaklu profilaktycznym "Nad przepaścią", dotyczącym szkodliwosci używek oraz problemów uzależnień. Aktorzy teatru "Inspiracja" z Krakowa - Paulina Chmura i Jacek Zaborowski - przedstawili młodzieży dwójkę przyjaciół, połączonych wspólną pasją wspinaczki sportowej. W trakcie przygotowań do zawodów jeden z członków tandemu ulega zafascynowaniu "luzackim" stylem życia, zaczyna nadużywać szkodliwych używek. Ulega złudzeniu pozornej wolności, przesadnemu mniemaniu o swojej wielkości i swoich możliwościach sportowych - pomimo zaprzestania treningów. W efekcie takiego nieodpowiedzialnego postępowania jednego z członków zespołu, udział w wymarzonych zawodach staje się niemożliwy, a życiowy cel, do którego obydwoje dążyli - nieosiagnięty. "Eksperymentowanie" z używkami zakończyło się przegraną.

Po spektaklu młodzież uczestniczyła w warsztatach z aktorami. Utworzone grupy pracowały nad problemem ujemnych skutków, wynikających z używania używek oraz nad  przyczynami, które powodują, że młodzież sięga po używki. Zarówno skutki i przyczyny, podane przez naszą młodzież, zostały szczegółowo omówione i przedyskutowane z aktorem prowadzącym. Dyskusja  była bardzo wartościowa i powinna wstrząsnąć tymi uczniami, którzy już w wieku szkolnym zaczynają stąpać nad przepaścią - uzależnieniem.

Spektakl został sfinansowany przez Gminę Jedlicze.