Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

17 września. Kartka z kalendarza…

Drukuj

80 lat temu, 17 września 1939 roku wojska sowieckie napadły na Polskę, łamiąc pakt o nieagresji.

Stało się to, bez określonego w prawie międzynarodowym wcześniejszego wypowiedzenia wojny i odbyło w porozumieniu z III Rzeszą. Był to „cios w plecy” zadany Polsce, która od 1 września 1939 roku dzielnie stawiała opór wojskom niemieckim. Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Sybiraka.

W rocznicę tego wydarzenia młodzież naszej szkoły zapaliła pod obeliskiem katyńskim znicze w biało-czerwonych barwach. Pomnik ten i żywe dęby pamięci upamiętniają związane z Potokiem ofiary zbrodni katyńskiej: kapitana Jana Pawłowskiego i kapitana Konrada Krzyworączkę.

Wieczna pamięć o naszych Rodakach, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny i wszystkich ofiarach sowieckiej okupacji!