Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Warszawskie dni Historionautów z naszej szkoły

Drukuj

Program edukacyjny Historionauci przygotowany został przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa. Szkoła Podstawowa im. Edmunda Łozińskiego w Potoku uczestniczy w tym programie po raz pierwszy. Historionautą lub Historionautką może zostać każdy, kogo choć odrobinę interesuje przeszłość. Pierwszym krokiem w projekcie jest wybór obiektu muzealnego, w którym ukryta jest ciekawa opowieść. W tej edycji programu najlepiej, aby obiekt pochodził z okresu 1918–1939, czyli z dwudziestolecia międzywojennego. Zadaniem młodzieży będzie opowiedzenie historii tego obiektu w interesujący dla nich (i dla innych) sposób. Następnym zadaniem będzie  stworzenie własnej narracji o wybranym obiekcie. I tu zaczyna się fascynująca detektywistyczna przygoda: tropienie śladów, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Uczniowie mają za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot i historię, która się z nim wiąże w swojej szkole lub miejscowości.

Na początku  października organizatorzy zaprosili do stolicy osiemnaście grup uczniów z całej Polski (wśród nich była „nasza” Róża Ekert z ósmej klasy). Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenerów i trenerki, a także szukali obiektów z okresu międzywojnia w warszawskich muzeach. Pierwszego dnia uczestnicy kursu gościli  w Muzeum Warszawskiej Pragi, a drugiego dnia Historionauci zawitali do Muzeum Warszawy. Na wystawie Rzeczy warszawskie wspólnie z przewodnikami szukali ciekawych historii. Nie zabrakło dyskusji, czym w ogóle jest (lub może być) obiekt muzealny, a także jak w interesujący sposób pisać o dziełach sztuki. W ostatnich godzinach pobytu słońce uśmiechnęło się do kursantów i mogli oni  podziwiać piękne Stare Miasto i bajkowy Plac Zamkowy.

 

 

bip2.png
jedlicze.png
men.jpg
ko.png
cke.png
oke2.jpg