Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

9 Gromada Zuchowa "Smerfy"

Drukuj

9 Gromada Zuchowa "SMERFY"została zawiązana we wrześniu 1998r.z inicjatywy
dh. Teresy Korony-Garbacik i dh. Elżbiety Bajger.
Do czerwca 2003r. gromada była prowadzona przez druhnę Teresę i druhnę Elżbietę.
Od września 2004 roku gromadę prowadzi dh. pwd.Teresa Korona-Garbacik.

" Od dnia powstania" Smerfy bardzo prężnie działały nie tylko w szkole, gminie, ale w Hufcu Krosno. Gromada znana jest za sprawą sukcesów, jakie dzieci odnosiły w konkursach o zasięgu ogólnopolskim, chorągwianym i hufcowym Na podkreślenie zasługują 3 pierwsze miejsca i jeden raz 2 miejsce w Ogólnopolskiej Harcerskiej Akcji Ekologicznej "Florek".Podsumowanie akcji zawsze odbywało się w  Myczkowcach w bazie "Berdo". Trzydniowy pobyt z dala od rodziców był dla wielu dzieci wielkim wyzwaniem.
Z opowieści byłych zuchów wynika, że bardzo im się tam podobało.Zuchy zasmakowały
prawdziwego życia obozowego.Na długo w ich pamięci pozostaną wycieczki i biwaki, rajdy a ich kolegom i społeczności Potoka imprezy i przedstawienia przygotowane przez zuchy.

Teraz byłe zuchy już jako harcerze często wspominają "tamte lata" kiedy wszystko było takie piękne i spokojne.
Gromada została odznaczona dwoma Odznakami Chorągwianymi.

Zajmowała czołowe miejsca w konkursach piosenki:
Na długo w ich pamięci pozostaną również spotkania z leśnikami:
mgr inż. Edwardem Marszałkiem, Piotrem Kludaczem, Wiesławą Żywiec.


A nowe pokolenie to trzydziestka, pełnych zapału i dobrego humoru, młodych ludzi,
którzy moim zdaniem, wiele zdziałają na arenie zuchowo-harcerskiej!!!

Zuchy z wielkim zapałem chodziły na wędrówki, rajdy, wyjeżdżały
na złazy do Iwonicza Zdroju, Krosna, Odrzykonia.

9 Gromada Zuchowa "Smerfy" liczy 30 zuchów.Są to uczniowie z klas I(10), II(3), III(13), IV(4).Dzieci chętnie przychodzą na zbiórki, które odbywają się raz w tygodniu (w piątek) po 2 godziny zegarowe.Gdy wynika potrzeba organizowane są dodatkowe spotkania.W roku szkolnym 2005/2006 na zbiórkach poznawały Prawo zucha, przygotowując się do Obietnicy, uczyły się piosenek,pląsów.Zdobywając sprawności indywidualne i zespołowe poznawały swoją wiedzę o otaczajacym świecie.Organizowały i uczestniczyły w wielu imprezach harcersko- zuchowych.


Wspólnie z drużyną harcerską zorganizowały "Święto pieczonego ziemniaka"
Uczestniczyły w Ogródku Jordanowskim, w złazie "Zuchowe powitanie jesieni", którego organizatorem był Hufiec Krosno.

Powitanie jesieni

W konkursie"Najpiękniejsza Pani Jesień" zuchy zdobyły I miejsce

Wystąpiły w przeglądzie piosenki jesiennej zajmując II miejsce

W październiku 2005r.gromada uczestniczyła w wycieczce do Stacji meteorologiczno-hydrologicznej w Krośnie.

Zuchowe lato

Dzieci wzięły udział w ogólnopolskim konkursie"Moje wspaniałe zuchowe lato". Zajęły w nim I miejsce W nagrodę wyjechały na trzy dniową wycieczkę do Warszawy. Była to dla wielu zuchów wycieczka życia. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować burmistrzowi gminy Jedlicze Panu Zbigniewowi Sanockiemu i Pani Danucie Waśko za okazaną pomoc finansową. Dzięki ich wsparciu zuchy mogły za darmo odbyc podróż do Warszawy.
A tak o nas pisano: http://rpm-seniorzy.zhp.pl/index.php?act=item&id=628,120,1

 

Katarzynko-andrzejki

Wspólnie z drużyną harcerską 9GZ"Smerfy"przygotowała Katarzynko-Andrzejki w której uczestniczyły drużynowe ze Związku Drużyn Ziemi Jedlickiej, namiestniczka zuchowa hm. Kamila Frydrych, pwd. Marek Świdrak, dyrekcja szkoły i nauczyciele.

Zbiórka serca
Solidaryzując się z dziećmi potrzebującymi pomocy zuchy przeprowadziły akcję " Zbiórka serca". Zebrane maskotki przekazano potrzebujacym dzieciom.

Zaprzysiężenie Związku Drużyn Ziemi Jedlickiej
W grudniu gromada wyjechała na zaprzysiężenie Związku Ziemi Jedlickiej do Jedlicza.

 

Zuchowe mikołajki
Jak co roku Hufiec Krosno zorganizował dla zuchów " Zuchowe mikołajki". Również i w tej imprezie godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę i Związek Drużyn Ziemi Jedlickiej. Impreza odbyła się w SP nr 14 w Krośnie

Jasełka
Kultywując tradycje bożonarodzeniowe zuchy przygotowały poranek-ZABAWA w jASEŁKA. Wszystkim ich występ bardzo się podobał.

Konkursy
W grudniu 9 GZ "Smerfy" uczestniczyły w konkursach plastycznych organizowanych przez Hufiec Krosno, zawsze plasując się na czołowych miejscach (Portret św.Mikołaja, Ozdoba choinkowa, stroik świąteczny, Kartka świąteczna.) Bal u królowej zimy

19 lutego 2006r.
w niedzielne popołudnie zuchy zebrały się na hali w Jedliczu, aby uczestniczyć w "Balu u Królowej Zimy". Organizatorem imprezy był Związek Drużyn Ziemi Jedlickiej. Zuchy bawiły się wspaniale. Pełne wrażen wracały do domów.

25.03.2006r. Konkurs recytatorski
Ola Zajdel wzięła udział w Konkursie recytatorskim"Strofy o Ojczyźnie."

Festiwal piosenki
25.03.2006r. zuchy z 9 GZ"Smerfy" wyjechały do Krościenka Wyżnego na Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej- "Spotkanie z Druhną Nutką. W przeglądzie uczestniczyły gromady zuchowe i drużyny harcerskie z hufca krośnieńskiego. Gromady i drużyny nie tylko walczyły o I miejsca, ale również o możliwość reprezentowania Hufca na Chorągwianym Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej w Rzeszowie. Zuchy zajęły I miejsce i reprezentowały Hufiec Krosno na Festiwalu Chorągwianym w Rzeszowie.

Festiwal ten odbył się 29 kwietnia 2006 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Zgromadził on zuchy, harcerki i harcerzy z drużyn reprezentujących prawie wszystkie Hufce Podkarpackiej Chorągwi ZHP (Rzeszów, Jasło, Sanok, Lesko, Łańcut, Mielec, Stalowa Wola, Przemyśl, Przeworsk, Strzyżów, Dębica, Lubaczów, Krosno). Mimo ogromnej tremy, jaka towarzyszyła zuchom przed występem, "Smerfy" z Potoka zajęły I miejsce w kategorii gromad zuchowych. Jest to wielki sukces mając na uwadze jak silna była konkurencja oraz fakt, że był to pierwszy występ przed tak dużą widownią. Dyplom, nagrody i gratulacje zuchy odebrały z rąk Komendantki Chorągwi Podkarpackiej - dh. hm. Władysławy Domagały.

Tak o nas pisano:
W Rzeszowie odbył się Chorągwiany Festiwal Piosenki Harcerskiej "Spotkanie z Druhną Nutką". Wzięło w nim udział gromady zuchowe, drużyny harcerskie z Chorągwi Podkarpackiej. Komisja oceniała wyraz artystyczny, umundurowanie, dobór repertuaru, prezencję na scenie. Jury kierowało się przede wszystkim obiektywizmem, który jest najważniejszy w pracy każdego jury oraz zasadami regulaminu, który mówił że oceniamy dobór repertuaru.

Piosenki powinny być piosenkami harcerskimi, niosącymi wartości wychowawcze, czy harcerki i harcerze dobrze prezentują się na scenie, mają dobrą dykcję i mundur harcerski czy jest bez zarzutu.
Drużyny startowały w pięciu kategoriach: zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i drużyn wielopoziomowych - do tej kategorii zgłosiły się tylko dwie drużyny. Szczęśliwymi zwycięzcami zostały:
9 GZ "Smerfy" (Hufiec Krosno) - kategoria zuchowa
21 i 22 DH (Hufiec Ziemia Sanocka) - kategoria harcerska
9 DSH (Hufiec Lubaczów) - kategoria starszoharcerska
4 DW "Z Nienacka" im. Szarych Szeregów (Hufiec Krosno) - kategoria wędrownicza
139 DH (Hufiec Jasło) - kategoria drużyny wielopoziomowe.
Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, widać było ogromny wkład pracy drużynowych oraz wysiłek w wyszukaniu tak ciekawego repertuaru. Sceniczne prezentacje były niezwykle wesołe i barwne, czasami nawet żart brał górę nad poziomem śpiewu. Świetnie zostały przygotowane gromady zuchowe. Szczególnie te, które pracują w małych miejscowościach. Zostały one wręcz perfekcyjnie przygotowane do występu. Nie brakowało rekwizytów, ciekawych strojów a śpiew był wzbogacany tańcem, a nawet i układami choreograficznymi. Wysoki poziom prezentowały również drużyny harcerskie. Wykorzystywali nader często instrumenty. Obok nieodłącznych gitar pojawiły się flety, skrzypce a nawet i wiolonczela . Konkursy

10. 04. 2006 r. zuchy wzięły udział w Hufcowym konkursie "Najładniejsza pisanka" - konkurs indywidualny, oraz"Najładniejszy stroik wielkanocny" - konkurs dla gromad zuchowych. Praca zuchów z Potoka zajęła II miejsce.

Święto Hufca
13. 05 2006r. Zuchy uczestniczyły w Święcie Hufca Krosno.

Hufiec Krosno obchodził swoje święto z okazji 23 rocznicy nadania imienia Jana i Stanisława Magurów. Uroczystość odbyła się przy SP nr.10 im. Kpt. Betleja, na której wmurowana jest tablica upamiętniająca bohaterów naszego hufca, a zarazem ulicy, przy której znajduje się szkoła.

Na uroczystość przybyły liczne reprezentacje drużyn harcerskich i gromad zuchowych z hufca. Nie zabrakło również licznie przybyłych gości, między innymi Senator RP Stanisław Piotrowicz, przedstawiciele Chorągwi, władz miasta, szkoły a nawet Straży Pożarnej oraz reprezentacja Kręgu Seniorów.
Święto rozpoczęło się o godzinie 1000 uroczystym apelem, na którym przy dźwiękach trąbki reprezentacja złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów- Jana i Stanisława Magurów.
Na apelu z rąk Zastępcy Komendantki Chorągwi hm. Krystyny Chowaniec dh. Piotr Lubaś otrzymał stopień harcmistrza, natomiast Komendant Hufca phm. Waldemar Basak wraz z Zastępcą Komendanta hm. Danutą Bok wręczyli uczestnikom kursu drużynowych dyplomy i patenty drużynowych. Po apelu odbył się piknik dla zuchów i harcerzy. Po zjedzeniu drożdżówek zuchy uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez hm. Kamilę Frydrych.. Po zakończeniu wszyscy rozjechali się uśmiechnięci do domów.


Obietnica
19. 05. 2006 r. To data, którą na długo zapamięta 27 zuchów, które w tym dniu złożyły obietnicę.W obrzędowośći w tym doniosłym wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście :
dh pwd Marek Świdrak, pani Danuta Waśko, pani Maria Kędra, dh hm Kamila Frydrych, pani dyrektor Elżbieta Brańska, nauczyciele, rodzice.
Po trudnych zmaganiach sprawdzających wiedzę odwagę, dzielność sprawność nagrodą był słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Uroczystość przebiegała w miłej, serdecznej atmosferze. Zmęczeni, ale szczęśliwi rozeszliśmy się do domów.

Dzień Dziecka w Jedliczu

Dnia 3 czerwca 2006 r. w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się 12 - godzinny maraton imprez dla dzieci i młodzieży z naszej gminy, którego organizatorem byli Związek Drużyn Ziemi Jedlickiej i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji

.Nasza gromada również tam była i świetnie się bawiła.
O godz. 1000 rozpoczęła się uroczystość złożenia obietnicy zuchowej przez 107 zuchów z Moderówki, Jaszczwi i Jedlicza. My jako już zuchy po obietnicy służyliśmy pomocą druhnie drużynowej i kandydatom na zuchów.

W tak wielkim dla najmłodszych członków ZHP święcie wzięły udział władze Hufca Krosno - komendant phm. Waldemar Basak, zastępca komendanta hm. Danuta Bok, namiestniczka zuchowa hm. Kamila Frydrych. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Gminy Jedlicze: Piotr Rostek Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze i Danuta Waśko z GKRPA, dyrektorzy i pracownicy szkół, rodzice, harcerze i instruktorzy.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się turniej sportowo - rekreacyjny dla 8 gromad zuchowych i chętnych uczniów klas 0 - III. Wszyscy świetnie się bawili, zwycięzcy różnorodnych konkursów otrzymywali nagrody. W trakcie imprezy każdy uczestnik otrzymał także drożdżówkę i napój, co na pewno dodawało sił do dalszych zmagań. A skoro był to Dzień Dziecka, wszystkie dzieci obdarowane zostały skromnymi upominkami. Łącznie w tej części imprezy uczestniczyło ok. 200 uczniów z klas 0 - III.


Dzień Dziecka w Krośnie
10. 06. 2006 r. nasza gromada wzięła udział w Zuchowym Dniu Dziecka w Krośnie. Imprezę przygotował Hufiec Krosno przy współudziale władz Krosna. Wesoło bawiąc się wędrowaliśmy po kontynentach, poznając państwa, miasta, zwierzęta, obrzędowość danego regionu świata. Uczyliśmy się wesołych pląsów i piosenek.

W wesołej zabawie nie przeszkodziła nam nawet pogoda. Nikt nie przejmował się tym, że ciągle padał deszcz. Posileni pyszną drożdżówką i soczkiem wróciliśmy do domów.

Humory poprawiła nam wiadomość, że zajęliśmy I miejsce w konkursie na najlepszą obrzędowość gromady, oraz I miejsce w konkursie plastycznym na najciekawszą kartę do hufcowej kroniki obrzędowości gromad.

I miejsce zajęliśmy również jeśli chodzi o uczestnictwo w największej ilości imprez organizowanych w roku 2005/2006.Z 26 imprez my uczestniczyliśmy w 25, w tym w trzech ogólnopolskich. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować pani Agnieszce Dembiczak i Piotrowi Lidwinowi za dowiezienie nas bezpiecznie do Krosna a po zabawie z powrotem do domów.

Fragment Obrzędowości Drużyny

Na powitanie

"Czuj zuchy" piosenką witamy się,
Piosenka popłynie daleko hen!    3x

A na pożegnanie

"Złociste iskry lecą w mrok, a w oczach ognia blask,

Zawiążmy już przyjaźni krąg

Rozstania nadszedł czas.

Niechaj dłoń dłoni uścisk da,

Nie trzeba zbędnych słów.

Zuch każdy w zuchu brata ma

Do zobaczenia znów.

Inne cechy naszej obrzędowości znane są tylko nielicznym ... i tak niech zostanie! Jedno co mogę zdradzić to to, że jest bardzo ciekawa, kto nie zna niech żałuje!

Możemy zdradzić tajemnicę, że nasza obrzędowość została uznana w Hufcu Krosno za jedną z najlepszych i w konkursie zajęła I miejsce.
PRAWO ZUCHOWE

1. Zuch kocha Boga i Polskę,
2. Zuch jest dzielny,
3. Zuch mówi prawdę,
4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach,
5. Wszystkim z zuchem jest dobrze,
6. Zuch stara się być coraz lepszy.OBIETNICA ZUCHOWA

Obiecuję być dobrym zuchem
i przestrzegać Prawa Zucha

O Zuchach jako organizacji

Zuchy są najmłodszą częścią harcerskiej braci w Polsce. Mają własne prawo, obietnicę, zawołania, obrzędy i umundurowanie. Gromady zuchowe jako podstawowe jednostki organizacyjne ZHP działają na terenie szkół podstawowych. Skupiają dziewczęta i chłopców kochających zabawę i przygodę.
Harcerstwo wspiera reformy oświatowe, przez co staje się najlepszym partnerem szkoły i bardzo istotną częścią systemu wychowawczego. Plany pracy gromad zuchowych uwzględniają ważne uroczystości państwowe, lokalne, szkolne i rodzinne.


III Gminny Bal Karnawałowy Zuchów

"Jest karnawał. W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali zgromadzeni na tej sali…"

W niedzielę 3 lutego 2008 r. w jedlickiej hali sportowej zebrały się zuchy z 9 gromad zuchowych z Jedlicza, Długiego, Piotrówki, Jaszczwi i Potoka na III Gminny Bal Karnawałowy Zuchów zorganizowany przez Związek Drużyn ZHP Ziemi Jedlickiej oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.  Uczestnicy na czele z wodzirejem wybrali się w taneczną podróż po Europie i Ameryce Południowej, podczas której poznawali nie tylko kraje i ich stolice, ale także tańce narodowe odwiedzanych państw. Zuchy tańczyły poloneza, walca, polkę, sambę, kazaczoka, kankana, zorbę. W trakcie wędrówki po świecie dzieci brały udział w różnorodnych konkursach, wykonywały flagi odwiedzanych krajów, a na bal w Wenecji samodzielnie przygotowały maski karnawałowe.

Tak długa wycieczka musiała nadwątlić siły naszych młodych tancerzy, toteż mieli oni możliwość odpocząć przy pączku i herbacie. Finałowy konkurs dla uczestników udowodnił, że niedzielna impreza była nie tylko zabawą, ale i świetną, niekonwencjonalną lekcją geografii i muzyki.

Uroku karnawałowemu spotkaniu dodawała bogata, barwna dekoracja hali, a słodkie niespodzianki motywowały jeszcze bardziej do zabawy.

bip2.png
jedlicze.png
men.jpg
ko.png
cke.png
oke2.jpg