Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Tablica pamiątkowa powstańca styczniowego Edmunda Łozińskiego już odsłonięta

W czwartek 21 listopada 2013 r. - po 150 latach od wybuchu powstania styczniowego - została odsłonięta tablica pamiątkowa Edmunda Łozińskiego. Edmund Łoziński - powstaniec styczniowy - był właścicielem Potoka w latach 1879-1904, jego szczątki spoczywają na jedlickim cmentarzu. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej stanowiło część bogatej uroczystości przygotowanej przez potocką szkołę. Całość przedsięwzięcia, czyli sesja popularnonaukowa pt. "Polskie powstania narodowe - powstanie listopadowe i powstanie styczniowe" składało się z dwóch części. Część pierwsza: powstanie listopadowe i powstanie styczniowe w słowach i pieśni, postać Edmunda Łozińskiego, odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Część druga: prelekcje historyków Zdzisława Łopatkiewicza i Mariana Huberta Terleckiego ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz koncert pieśni patriotycznych. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Bobrzanie", uczennica Gimnazjum w Szebniach Oliwia Hap oraz absolwent naszej szkoły Sebastian Moskal.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: Wiceburmistrz Gminy Jedlicze - Pan Piotr Rostek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu - Pan Tadeusz Leśniak, przedstawiciel Podkarpackiego Kuratora Oświaty - Pani Lucyna Opoń, Proboszcz Parafii w Potoku - Ksiądz Franciszek Partyka, prawnuczka Edmunda Łozińskiego - Pani Barbara Łozińska - Babik z rodziną: synem Przemysławem, synową Moniką i 4-letnią wnuczką Weroniką, radni Gminy Jedlicze - Pan Jacek Młocek i Pan Tadeusz Kędra, honorowi obywatele Gminy Jedlicze: Ks. Franciszek Brzyski, Pan Zdzisław Futyra, Pan Zdzisław Łopatkiewicz, oraz dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych Gminy Jedlicze i Gminy Chorkówka, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele lokalnych organizacji, artysta rzeźbiarz Andrzej Samborowski - Zajdel autor tablicy pamiątkowej, rodzice, uczniowie i mieszkańcy Potoka.

Pani dyrektor Michalina Józefowicz przedstawiła także obecnych na uroczystości darczyńców tablicy pamiątkowej Edmunda Łozińskiego: Pana Tadeusza Kędrę, Panią Joannę Krzanowską - Świerkosz, Pana Jana Rybickiego, Panią Elżbietę Bajger, Panią Michalinę Józefowicz i gorąco podziękowała za hojność i wielkie serce. Wyrazy podziękowania zostały skierowane także do pozostałych darczyńców: Firmy Raf - Ekologia z Jedlicza - Pan Prezes Janusz Nagnajewicz, Zakład Produkcyjno - Remontowy Energetyki z Jedlicza - Pan Prezes Jacek Gajda, Ochotnicza Straż Pożarna z Potoka - Pan Prezes Janusz Lipka, Firma Usługowo - Handlowa ELKROM z Potoka - Pan Krzysztof Karamon.

Uroczystość rozpoczęła się pięknym polonezem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Bobrzanie", któremu przygrywała kapela: trąbka, skrzypce, akordeon i kontrabas. Następnie konferansjer - Magdalena Grzesik z klasy IV - zaprosiła publiczność do obejrzenia filmu poświęconego powstaniu listopadowemu i programu artystycznego "Noc listopadowa" w wykonaniu gimnazjalistów. W trakcie przedstawienia usłyszeliśmy także grę na klarnecie Dominiki Twardzik,  uczennicy klasy III gimnazjum, której akompaniował na gitarze Sebastian Moskal.

Kolejnym punktem uroczystości był pokaz filmu o powstaniu styczniowym, montaż słowno-muzyczny poświęcony temu wydarzeniu, oraz wspomnienia o Edmundzie Łozińskim przekazane publiczności przez jego córkę Marię. W rolę Marii wcieliła się Magdalena Komisarz - uczennica klasy VI, wiersze Edmunda Łozińskiego recytował Paweł Skórka - uczeń klasy II gimnazjum.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poprzedziło odczytanie przez Księdza Franciszka Brzyskiego treści ceremoniału kościelnego, przyjętego na tę okoliczność. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ku czci powstańca styczniowego Edmunda Łozińskiego, dokonała prawnuczka Barbara Łozińska - Babik oraz Wiceburmistrz Gminy Jedlicze Pan Piotr Rostek. Ksiądz Franciszek Brzyski odmówił modlitwę i poświęcił tablicę pamiątkową - znak wielkiego patriotycznego wydarzenia.

W przerwie uroczystości wszyscy zostali ugoszczeni przez mamy naszych uczniów, które przygotowały pyszne ciasta i drobne przekąski. Goście dokonywali wpisów do księgi pamiątkowej uroczystości.

Drugą część sesji popularnonaukowej zdominowały prelekcje wygłoszone przez zaproszonych prelegentów. Pan Zdzisław Łopatkiewicz przedstawił postać powstańca styczniowego Wojciecha Komorowskiego - właściciela Żarnowca. Pan Marian Hubert Terlecki przybliżył publiczności okres powstania styczniowego na terenach ziemi krośnieńskiej i Gminy Jedlicze.

Zakończeniem, wspólnie spędzonych chwil w murach ponad stuletniej potockiej szkoły, był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gościnnie Oliwii Hap z gimnazjum w Szebniach. Piosenka "Rozkwitały pąki białych róż" była okazją do wręczenia gościom, na pożegnanie, biało - czerwonych róż. Koncert zakończył akordeonista Maciej Dąbrowski z klasy V, brawurowym wykonaniem pieśni "Pierwsza Brygada".

Pożegnania dokonała pani dyrektor Michalina Józefowicz i radny Gminy Jedlicze, sołtys Potoka - Pan Jacek Młocek. Mamy nadzieję, ze to patriotyczne wydarzenie, wzbogacone pięknym słowem, pieśnią i tańcem pozostanie na długo w pamięci zaproszonych gości i publiczności.

Dziękuję wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, prelegentom, nauczycielom, rodzicom i dzieciom za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Michalina Józefowicz

Informacje o naszej uroczystości także na stronie Gminy Jedlicze!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć!!!

 

 

bip2.png
jedlicze.png
men.jpg
ko.png
cke.png
oke2.jpg