Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Spektakle profilaktyczne w wykonaniu artystów Teatru „Kurtyna”

We wtorek, 26 listopada 2019 r., uczniowie klas I-III oraz V-VIII obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne dostosowane do wieku młodych ludzi narażonych na niebezpieczeństwa, czyhające na nich w świecie rzeczywistym i wirtualnym.

Pierwszy spektakl, dla młodszych widzów, to baśniowa przypowieść o dynamicznej i zaskakującej akcji, urozmaicona piosenkami tematycznie powiązanymi z problematyką poruszaną w przedstawieniu. Tytułowy Miś Niegrzeczniś nie był posłuszny, postępował niezgodnie z radami rodziców oraz nauczycieli. Imponowali mu natomiast niezbyt rozgarnięci koledzy. Wskutek niewłaściwego postępowania nieustannie wpadał w tarapaty. Na szczęście, kiedy poszedł po rozum do głowy, zrozumiał swoje niewłaściwe zachowanie. W pozytywnej transformacji pomogło mu obcowanie z mądrą książką.

Drugi spektakl pt. „Super prank” dotyczył problemów z aklimatyzacją nastolatka, który przeprowadza się ze wsi do większego miasta. Nowa rzeczywistość zaczyna go przerastać. Chłopiec przejawia zaburzenia emocjonalne. Chce zostać przyjęty do grupy rówieśniczej, dlatego podejmuje ryzykowne zachowania. Zaczyna korzystać ze zdobyczy technologicznych – smartfonu, dostępu do internetu, portali społecznościowych, sięga również po używki (papierosy, e-papierosy, narkotyki, alkohol), które powodują uzależnienia. W ten sposób naraża na szwank swoje zdrowie, a nawet życie.

Spektakle propagowały właściwe postawy, umiejętność wyboru między dobre  a złem, odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach, asertywność, abstynencję, walkę z depresją i potrzebę zdobywania wiedzy.

Przedstawienia profilaktyczne zostały sfinansowane ze środków przekazanych na ten cel przez Urząd Gminy Jedlicze.

 

 

Wystawa lapbooków

Co to jest lapbook?

Jest to rodzaj własnoręcznie wykonanej książki, łączącej wiedzę na określony temat. Istotą lapbooka są skrytki i artystyczna kompozycja.  Praca z lapbookami umożliwia aktywną pracę uczniom, którzy głęboko przetwarzają informacje, co powoduje efektywne zapisywanie nowych treści w strukturach pamięci. Pomysł tworzenia lapbooków bardzo spodobał się piąto- i szóstoklasistom. Pracowicie wyszukiwali i selekcjonowali informacje, nadawali znalezionym informacjom własną strukturę, tworzyli kategorie, punkty i podpunkty, a na lekcjach w doskonały sposób zaprezentowali efekty swojej pracy.

A było co oglądać… . Dzieci stworzyły bardzo pomysłowe książki na kolana, pełne kolorów, zadziwiających treści, zagadek godnych Sherlocka Holmes’a, a nawet … orientalnych zapachów. Tematyka premierowych lapbooków była bardzo wdzięczna; dotyczyła dziejów pierwszych cywilizacji na świecie oraz historii wielkich odkryć geograficznych.

 

 

KÓŁKO MODELARSKIE

W naszej szkole rozpoczęło działalność KÓŁKO MODELARSKIE, które tworzą uczniowie klasy VIII. Składanie modeli to nie lada wyzwanie dla tych, którzy się tego podejmują. Uczy precyzji, sprawności manualnej, a także cierpliwości. Zajęcia, prowadzone przez pana Adriana Gierulę spotkały się ze sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Z niecierpliwością czekamy na efekty ich pracy.

 

..

 

 

Podziękowania od Ministra Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Szkoła do hymnu". W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz.11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju.

Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Szkoła pamięta", która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji "Szkoła pamięta" przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Z poważaniem

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN

 

„Szukanie lekarstwa na smutek”

Nauczycielki z Przedszkola w Potoku zaprosiły naszych uczniów z klas I – III na przedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów z Rzeszowa. W dniu 21 listopada odbyło się przedstawienie pt. „Szukanie lekarstwa na smutek”. Główną bohaterką była babcia, która była oszukiwana przez komiwojażera  i kupowała różne rzeczy mające pomóc jej odegnać smutek. Dopiero ukochany wnuczek pomógł babci  i doradził czytanie Biblii.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Elżbieta Bajger, Aleksandra Kuźniarowicz, Elżbieta Głogowska-Makoś.

Dzięki udanej współpracy z Przedszkolem w Potoku nasze dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym teatrze – dziękujemy.

 

20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.

20 listopada był wyjątkowym dniem – trzydzieści lat temu uchwalono najważniejszy dokument stanowiący o prawach najmłodszych Konwencję o Prawach Dziecka. W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest dzieciństwo dla każdego dziecka, dzieciństwo.

Nasza szkoła włączyła się w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF, a wydarzenia z tym związane potrwają do końca grudnia.

Pełną treść konwencji o prawach dziecka możesz przeczytać na stronie Sejmu RP
Przystępnie opracowany skrót konwencji znajdziesz na stronie
Mądrzy Rodzice
Więcej o Dniu Praw Dziecka możesz przeczytać na stronie
spesalvi.pl


 

bip2.png
jedlicze.png
men.jpg
ko.png
cke.png
oke2.jpg