Wolność to diament… - środowiskowe obchody Święta Niepodległości
W przeddzień Święta Niepodległości w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Potoku, przed Mszą świętą koncelebrowaną, odbyła się druga część uroczystości, którą rozpoczął widowiskowy polonez, w wykonaniu dzieci z piątej i szóstej klasy. Na tegoroczne święto patriotyczne upamiętniające odrodzenie się niepodległego państwa polskiego w listopadzie 1918 roku złożyły się również widowisko artystyczne „Pisk Białego Orła” na podstawie scenariusza Adama Szafrańca, koncert żywiołowo i ekspresyjnie wykonanych pieśni patriotycznych przez chór szkolny oraz efektowny „Taniec z flagą”.
W majestatycznej świątyni poruszająco zabrzmiał hymn naszego kraju odśpiewany w asyście pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Edmunda Łozińskiego w Potoku przez wielu znamienitych gości i mieszkańców.
Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Piotr Woźniak, radni z Potoka: Janusz Lipka i Tomasz Lisowski, dyrektor krośnieńskiego oddziału PCEN w Rzeszowie Andrzej Dziugan, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Potoku Mariola Twaróg, dyrektor ZEASiP w Jedliczu Marek Świdrak, sołtys Potoka Sławomir Sitar, prezes OSP w Potoku Agata Lipka, ksiądz prałat Franciszek Brzyski oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Przy wyjściu z kościoła czekały jeszcze dwie niespodzianki: przechadzający się Marszałek Piłsudski w towarzystwie adiutanta oraz kurier z gazetami z listopada 1918 roku. Do drugiego souveniru trzeba było mieć trochę… łutu szczęścia. Były to białe i czerwone płatki róż „wystrzelone” z ozdobnych tub!
Szkolne i środowiskowe obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały przygotowane dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli: pani Marioli Pacek, pani Agaty Misygar-Grzesik, pani Wioletty Zygmunt, pani Michaliny Józefowicz, pani Elżbiety Bajger, pana Adriana Gieruli.
W poniedziałek 11 listopada reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się w jedlickim Kościele Mszą Św. za Ojczyznę. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe, władze samorządowe gminy, powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, przedstawiciele różnych środowisk oraz mieszkańcy. Po uroczystościach w kościele nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny.
Naszą Szkołę reprezentowali: pani Agata Kazalska - dyrektor szkoły, pani Teresa Korona-Garbacik - opiekun pocztu sztandarowego oraz poczet sztandarowy w osobach: Mateusz Adamczuk, Jakub Lisowski, Nikola Półchłopek, Patrycja Lawera. Wiązankę kwiatów składali: Elena Rak, Filip Piotrowski, Weronika Lipińska.