Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Gminne zawody w szachach drużynowych

W piątek 18 października 2019 r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedliczu, w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Igrzysk Dzieci, odbyły się zawody szkół podstawowych w szachach drużynowych. Po zaciętych rozgrywkach szachowych  nasi uczniowie zajęli III miejsce, zarówno w pierwszej jak i drugiej kategorii wiekowej. Drużyna młodych szachistów wystąpiła w następującym składzie: Julia Zych, Szymon Mordarski, Tomasz Ostalecki i Marcel Majewski - Igrzyska Dzieci oraz Róża Ekert, Nikola Półchłopek, Oliwier Gębarowski i Patryk Pikul - Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

Gratulujemy!


 

Słodkie warsztaty w pijalni czekolady

W piątek 18 października br. najmłodsi uczniowie z klas I – III naszej szkoły odwiedzili Pijalnię Czekolady M. Pelczar „Chocolatier” w Korczynie. Program warsztatów dla dzieci był bardzo bogaty i zawierał między innymi: poznanie historii czekolady, degustację różnych czekolad, prezentację 3 metrowego drzewa kakaowca, umiejscowienie na mapie świata plantacji kakao i miejsc upraw, poznanie procesu produkcji czekolady od ziarna do tabliczki, prezentację ziarna kakao z różnych zakątków świata, udział w seansie filmowym: “Pochodzenie kakao” i „Historia kakao i czekolady, prezentację maszyn i urządzeń do produkcji czekolady, produkcję czekolady na żywo, samodzielne zdobienie tabliczek czekoladowych i lizaków czekoladowych, konkurs z nagrodą w postaci Złotego Biletu.

Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem przygotowanych atrakcji. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Bajger, Beata Orzechowska, Aleksandra Kuźniarowicz oraz Elżbieta Głogowska-Makoś.

 

Jesienny konkurs plastyczny

Przypominamy dzieciom z klas I - III o trwającym w konkursie plastycznym "Jesień w literaturze dla dzieci". Konkurs organizowany jest we współpracy z Filią w Potoku Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu. Termin oddawania prac mija 31 października 2019 r. Szczegóły znajdują się na plakatach na korytarzach szkolnych. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

 

 

Uroczystości szkolne w dniu 14 października 2019

Uroczystość szkolna w dniu  14 października br. skladała się z trzech części: "Pasowania na ucznia", "Dnia Nauczyciela", "Dnia Patrona Szkoły Edmunda Łozińskiego". Zaproszenie na ten szczególny dzień przyjęli także emerytowani nauczycele naszej szkoły, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Także rodzice naszych uczniów byli z nami w tym uroczystym dniu.

Pasowanie na ucznia i przysięgę na sztandar szkoły poprzedziły występy artystyczne w wykonaniu pierwszoklasistów. Najmłodsi uczniowie pokazali, że potrafią zapamiętać i pięknie wyrecytować wierszyk, zaśpiewać razem piosenkę a także rozwiązać zagadkę. Pasowania pierwszoklasistów dokonała dyrektor szkoły pani Agata Kazalska, w asyście pani wychowawczyni Elżbiety Bajger. Dopełnieniem uroczystości pasowania była uroczysta przysiega i ślubowanie na sztandar szkoły. Pani dyrektor Agata Kazalska gratulowała serdecznie uczniom i ich rodzicom oraz życzyła pierwszoklasistom radości i sukcesów w zdobywaniu wiedzy w naszej szkole.

Więcej…

Warszawskie dni Historionautów z naszej szkoły

Program edukacyjny Historionauci przygotowany został przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa. Szkoła Podstawowa im. Edmunda Łozińskiego w Potoku uczestniczy w tym programie po raz pierwszy. Historionautą lub Historionautką może zostać każdy, kogo choć odrobinę interesuje przeszłość. Pierwszym krokiem w projekcie jest wybór obiektu muzealnego, w którym ukryta jest ciekawa opowieść. W tej edycji programu najlepiej, aby obiekt pochodził z okresu 1918–1939, czyli z dwudziestolecia międzywojennego. Zadaniem młodzieży będzie opowiedzenie historii tego obiektu w interesujący dla nich (i dla innych) sposób. Następnym zadaniem będzie  stworzenie własnej narracji o wybranym obiekcie. I tu zaczyna się fascynująca detektywistyczna przygoda: tropienie śladów, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Uczniowie mają za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot i historię, która się z nim wiąże w swojej szkole lub miejscowości.

Na początku  października organizatorzy zaprosili do stolicy osiemnaście grup uczniów z całej Polski (wśród nich była „nasza” Róża Ekert z ósmej klasy). Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenerów i trenerki, a także szukali obiektów z okresu międzywojnia w warszawskich muzeach. Pierwszego dnia uczestnicy kursu gościli  w Muzeum Warszawskiej Pragi, a drugiego dnia Historionauci zawitali do Muzeum Warszawy. Na wystawie Rzeczy warszawskie wspólnie z przewodnikami szukali ciekawych historii. Nie zabrakło dyskusji, czym w ogóle jest (lub może być) obiekt muzealny, a także jak w interesujący sposób pisać o dziełach sztuki. W ostatnich godzinach pobytu słońce uśmiechnęło się do kursantów i mogli oni  podziwiać piękne Stare Miasto i bajkowy Plac Zamkowy.

 

 

„Młodzi Głosują” w Szkole Podstawowej im. Edmunda Łozińskiego w Potoku

Centrum Edukacji Obywatelskiej od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia symulacji wyborów. Do tej pory wzięło w nich udział niemal 3 miliony uczniów i uczennic! Celem akcji ,,Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze.Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program ,,Młodzi głosują”  daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

Nasza szkoła wzięła udział w wersji podstawowej programu. Zdecydowanym zwycięzcą szkolnej symulacji wyborów parlamentarnych okazało się Prawo i Sprawiedliwość – 73 % głosów, Lewica- 16 %, Koalicja Obywatelska  - 11 %.

Wyniki młodzieżowych wyborów znaleźć można na stronie https://mlodziglosuja.pl/wybory/.