Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Wycieczka edukacyjna do Sanoka

W piątek 20 października 2017r. uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej SP pod opieką wychowawczyń pani Teresy Korony – Garbacik i pani Doroty Pniewskiej pojechali na wycieczkę do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce, założone po drugiej wojnie światowej. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 ha.

Uczniowie zwiedzali muzeum w dwóch grupach, słuchając ciekawych historii opowiedzianych przez przewodników. Uczniowie zwiedzili sektor bojkowski, a w nim chyżą chatę oraz bogato zdobioną chatę łemkowską, podziwiali piękne cerkwie. Dzieci miały możliwość usiąść w ławkach XIX wiecznej szkoły i posłuchać „koncertu zegarowego” w pracowni zegarmistrzowskiej. Spacerując po tym jedynym w swoim rodzaju muzeum wsi, dzieci mogły połączyć walory poznawczo-naukowe z prawdziwym relaksem i wypoczynkiem na łonie eksplodującej tu niemalże na każdym kroku karpackiej przyrody, zachwycającej pięknem szczególnie o tej porze roku. Zapraszamy do galerii zdjęć !


Wicemistrzostwo w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Igrzyskach Dzieci w Szachach Drużynowych

Dnia 18 października 2017 roku po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Igrzyska Dzieci w Szachach Drużynowych. Do turnieju zgłosiły się szkoły podstawowe z Dobieszyna, Jedlicza i Potoka. Mecze rozegrano na 4 szachownicach. Kolejność zgłoszeń do pierwszej rundy nie mogła ulec zmianie do końca turnieju, tempo gry – 15 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Po zaciętych rozgrywkach szachowych, zarówno w jednej jak i drugiej konkurencji, I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Dobieszyna, II miejsce Szkoła Podstawowa z Potoka, a na III miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Jedlicza. Na zakończenie turnieju drużyny otrzymały puchary i dyplomy wręczone przez dyrektora szkoły pana Andrzeja Dziugana. Organizatorem zawodów była pani Agata Kazalska. Nad przebiegiem turnieju czuwali: pan dyrektor Andrzej Dziugan, oraz nauczycyciele pan Marek Wojdyła i pan Piotr Bril.

Naszą szkołę w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej reprezentowali: Zuzanna Hac, Daniel Młocek, Krystian Majewski i Kacper Rodzaj. Natomiast w Igrzyskach Dzieci: Julia Zych, Michał Wiatr, Oliwier Gębarowski i Kajetan Chamioło.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie gratulujemy i dziękujemy  za sportową rywalizację!

 

Dzień pieczonego ziemniaka

We wtorek 17 października rodzice z klasy piątej zaprosili dzieci na „Dzień pieczonego ziemniaka”. Uczniowie, razem z wychowawczynią panią Elżbietą Bajger, udali się na działkę do pani Anny Myśliwiec - Lisowskiej. Tam palące się ognisko zapraszało swoim blaskiem do miłych i przyjemnych rozmów. Głodni po lekcjach, wszyscy ze smakiem pałaszowali upieczone własnoręcznie kiełbaski oraz upieczone ziemniaki. Na zakończenie tych miłych chwil rodzice poczęstowali uczniów pysznymi ciastkami. W przygotowaniach pomagała również pani Barbara Skórka oraz pan Tomasz Lisowski.

Rodzicom za wszystkie starania bardzo dziękujemy. Zapraszamy do galerii zdjęć.


„Ratujemy i uczymy Ratować” - udział w ogólnopolskiej akcji

16 października to dzień, który jest ogłoszony przez Europejską Radę Resuscytacji jako “Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą "Restart a Heart Day" i po raz kolejny w tym dniu uczniowie z Potoka wzięli udział w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadzonej przez jak największą ilość osób. Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00  i trwała do godziny 12.35. Każdy   z uczestników - kilkakrotnie - wykonywał 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz dwa wdechy. Resuscytację wykonywali uczniowie z klasy IV, V, VI i VII. Cała akcja była rejestrowana, a nagranie wideo zostanie przesłane do organizatorów. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły dowiedli, że stanowią grupę odpowiedzialnych ludzi, którzy wiedzą, że życie ludzkie jest najwyższą wartością.

Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy Ratować”. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Elżbieta Bajger, a filmowaniem zajął się pan Adrian Gierula.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji i włączenie się do akcji !

 

Październikowe uroczystości - Dzień Patrona Szkoły, Pasowanie na ucznia, Dzień Edukacji Narodowej

Poniedziałek 16 października 2017 r. zapisze się szczególnie w pamięci naszych uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. W tym dniu odbyła się bowiem w naszej szkole przepiękna uroczystość - połączenie trzech szkolnych świąt: Dnia Patrona Szkoły, Pasowania na ucznia i Dnia Nauczyciela.

W radosnym świętowaniu towarzyszyli nam licznie zgromadzeni goście: Radny Gminy Jedlicze, Sołtys Potoka - pan Jacek Młocek, emerytowani dyrektorzy szkoły - pani Teodora Kuliga i pan Stanisław Wygoda, emerytowani nauczyciele, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Potoku z opiekunami oraz rodzice.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie na scenie pojawiły się w powitalnym tańcu kolorowe tancerki z parasolkami. Dziewczynkom w tańcu dzielnie towarzyszyli  chłopcy, którzy swoją elegancją dopełnili obraz klasycznego walca. Gromkie brawa publiczności nagrodziły młodych tancerzy za uroczy występ. Następnie scena należała do pierwszoklasistów, którzy śpiewem, tańcem i recytacją udowadniali zebranym, że są gotowi zostać pełnoprawnymi uczniami szkoły podstawowej. Wszyscy zdali także egzamin z wiedzy o patronie naszej szkoły Edmundzie Łozińskim. Edmund Łoziński - młody powstaniec, w którego wcielił się uczeń klasy VII Michał Chrobak - pojawił się na scenie i dumnie przechadzał się pomiędzy  uczniami w czasie, gdy przedstawiciele pierwszoklasistów przypominali publiczności fragmenty biografii naszego patrona.

Więcej…

Udział w programie –„Rzeki karpackie – czysta natura 2000”.

W dniach 05.10 2017 – 06.10 2017r . dwie uczennice z klasy II G   Karolina Hac i Małgorzata Komisarz pod opieką pani Teresy Korony-Garbacik, wzięły udział w zajęciach programu edukacyjnego –„Rzeki karpackie – czysta natura 2000”. Projekt jest kampanią edukacji ekologicznej dla społeczności znad Soły, Czarnej, Łososiny, Białej Tarnowskiej, Wisłoki z dopływami, Jasiołki i środkowego Sanu i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec związanych z rzekami siedlisk i gatunków, chronionych w ramach obszarów Natura 2000, poprzez wzrost wiedzy i świadomości w zakresie ich zagrożeń, a także korzyści dla społeczeństwa płynące z zachowania naturalnego charakteru rzek górskich. Projekt realizowany jest od III 2017 do II 2019r. Zajęcia odbywały się w Krempnej w Ośrodku Wypoczynkowym „Nad zalewem” oraz w Myscowej.

Więcej…