Zespół Szkół

 

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Potoku

  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Pierwszy dzień wiosny w dawnym dworze szlacheckim

W marcowe, słoneczne przedpołudnie gimnazjaliści w ramach innowacji historycznych udali się na wycieczkę do Muzeum Kultury Szlacheckiej, mieszczącego się w dawnym dworze w Kopytowej.

Po odrestaurowanych, zabytkowych wnętrzach z przełomu XVII/XVIII wieku oprowadził zwiedzających ich właściciel - pan Andrzej Kołder. W piwnicach dworskich uczniowie wzięli udział w warsztatach piernikowego i ceramicznego rękodzieła.

Dziękujemy bardzo pani Monice Wiśniowskiej, panu Robertowi Belczykowi, panu Piotrowi Grzesikowi, panu Pawłowi Folcie i panu Adrianowi Gieruli za transport uczniów na historyczną eskapadę.

 

Wyróżnienie na konkursie kulinarnym

W pierwszym dniu wiosny uczennice z klasy VI Natalka Moskal, Jula Barsznica i Julka Łapińska pod opieką pani Doroty Pniewskiej wzięły udział w III Gminnym Konkursie Kulinarnym „Żyj zdrowo jedz smacznie” – zgodnie z zasadami zdrowego stylu życia i tradycji .

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół im. A. Fredry w Odrzykoniu wraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Odrzykoniu.

Nasza drużyna najpierw rozwiązała test wiedzy o zdrowym odżywianiu. Następnie wszystkie zespoły przystąpiły do przygotowania konkursowej potrawy w ściśle określonym czasie 60 minut.

Dziewczynki przygotowały danie związane z naszym regionem: kaszę pęczak z wątróbką, jabłkiem i szalotką oraz surówkę z kiszonej kapusty. Największym wyzwaniem było prawidłowe usmażenie wątróbki, ale drużyna świetnie sobie poradziła. Danie pięknie prezentowało się na talerzu i bardzo smakowało jury.

Na zakończenie każda z drużyn zaprezentowała swoją potrawę i jej związek z Podkarpaciem. Dziewczynki przygotowały plakat i napisały wiersz.

W skład jury konkursu wchodzili specjaliści w gotowaniu z Koła Gospodyń w Wojaszówce oraz nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomicznych w Iwoniczu Zdroju.

Nasz debiut zyskał uznanie, ponieważ dziewczynki zdobyły wyróżnienie przy sporej konkurencji 9 drużyn „starych wyjadaczy” tego konkursu.

 

 

Wicemistrzowie powiatu w mini piłce siatkowej

Dużym sukcesem chłopców zakończyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Siatkowej, które odbyły się 17 marca 2017 r. w Krościenku Wyżnym. Do zawodów zgłosiło się 7 drużyn: SP z Wojaszówki, SP z Potoka, SP z Krościenka Wyżnego, SP z Targowisk, SP z Łęk Dukielskich, SP z Iwonicza i SP z Korczyny. Młodzi siatkarze z naszej szkoły zdobyli wicemistrzostwo powiatu i o awans do zawodów rejonowych walczyli do ostatniego gwizdka. Sukces chłopców jest tym większy, że do półfinału nie stracili żadnego seta. Pokonani zostali dopiero w ostatnim meczu przez drużynę z Wojaszówki.

Naszą szkołę godnie reprezentowali : Michał Chrobak, Przemysław Sitar, Maciej Półchłopek, Piotr Woźniak, Tomasz Rak, Dominik Folta, Mateusz Adamczuk i Kacper Komisarz. Opiekunką chłopców była pani Agata Kazalska.

Serdecznie gratulujemy !!!

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – SP Wojaszówka

II miejsce – SP Potok

III miejsce – SP Krościenko Wyżne

IV miejsce – SP Targowiska

V miejsce – SP Łęki Dukielskie, SP Iwonicz

VII miejsce - SP Korczyna


 

Projekt Krokus

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do międzynarodowego projektu Krokus organizowanego od kilku lat przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście.

Projekt skierowany jest do uczniów w wieku jedenastu lat i starszych. Pozwala na zapoznanie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, które są sadzone, by uczcić pamięć półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Żółte kwiaty przypominają żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez Niemców krajach. W listopadzie 2015 roku dzieci z tegorocznej, szóstej klasy zasadziły dokładnie trzydzieści dwie cebulki krokusów, które – już po raz drugi- pięknie zakwitły przed naszą szkołą. W ramach projektu uczniowie wzięli również udział w warsztatach, które dotyczyły zagadnień tolerancji oraz różnorodności kulturowej świata.

 

Udział w XIII edycji gminnego konkursu „Rachmistrz Gminy Jedlicze”

Milena Komisarz, Paulina Zych i Przemysław Sitar reprezentowali naszą szkołę w dniu 14 marca br. w gminnym konkursie "Rachmistrz Gminy Jedlicze", adresowanym dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. Uczniowie zmagali się z 13 zadaniami o różnym stopniu trudności. Test przygotowany był w formie testu egzaminacyjnego. Na wyniki musimy poczekać do przyszłego tygodnia, kiedy to odbędzie się Wiosenny Turniej Wiedzy, na którym ogłoszone zostaną wyniki trzech konkursów dla szóstoklasistów: ortograficznego, matematycznego i języka angielskiego. Naszym uczniom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki. Opiekunem uczniów była pani Michalina Józefowicz.

Więcej informacji o tym konkursie znajduje się na stronie internetowej Gminy Jedlicze.


Podsumowanie matematycznych imprez w naszej szkole

Matematyka może być ciekawa i przynosić wszystkim wymarzony sukces. Przekonali się o tym także nasi uczniowie, uczestnicząc w dniach 14 - 15 marca br. w dwóch matematycznych imprezach „Dniu Liczby Pi” oraz „Dniu Matematyki 2017”. Obydwa wydarzenia udały się znakomicie.

We wtorek 14 marca br. uczniowie schrupali pyszne pi-erniczki w nagrodę za wykonanie matematycznych zadań związanych z liczbą Pi, zaś w środę 15 marca br. wszyscy świetnie się bawili na lekcjach matematyki, rozwiązując w grupach ciekawe zadania związane z pieniędzmi. W klasach starszych uczniowie dowiedzieli się także, na którym miejscu po przecinku liczby Pi znajduje się ciąg cyfr odpowiadający ich dacie urodzenia. Lekcje umiliły słodkości od Klubu Matematycznego ALFA oraz, dla zwycięskich drużyn, plusy do dziennika i pamiątkowy dyplom dla każdej klasy.

Dziękuję nauczycielom za współpracę, a uczniom za aktywny udział w tych edukacyjnych zabawach!

Michalina Józefowicz