Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Spotkanie z wychowawcami

W najbliższy czwartek tj. 18 maja o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie z wychowawcami. Serdecznie zapraszamy!

Rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego życia i twórczości Astrid Lindgren

Gminna Biblioteka Publiczna w Jedliczu, z okazji 110 rocznicy urodzin i 15 rocznicy śmierci wybitnej powieściopisarki dla dzieci i młodzieży – Astrid Lindgren, zorganizowała konkurs czytelniczy. Uczniowie klas III i IV szkół podstawowych z terenu naszej gminy mieli możliwość wykazania się znajomością szczegółów biografii pisarki oraz wiedzą na temat bohaterów jej książek.

W konkursie wzięło udział siedemdziesięcioro jeden uczestników, w tym sześcioro uczniów naszej szkoły. Wszyscy trzecio- i czwartoklasiści SP w Potoku, biorący udział w konkursie, zostali jego laureatami.

Uczeń klasy III – Michał Wiatr – zajął I miejsce, natomiast - Szymon Czelny, Jakub Lisowski, Patryk Pikul, Mikołaj Strugała oraz Julia Zych – zostali wyróżnieni.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Zielona Szkoła nad Morzem Bałtyckim.

W dniach 7 - 12 maja 2017 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Trójmiasta realizująca program „Zielonej Szkoły”. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Zespołu Szkół w Potoku i Zespołu Szkół w Szebniach wraz z opiekunami panią Agata Kazalską, panią Wiolettą Zygmunt, panią Bożeną Szafarz i panią Teresą Świszcz.

Program wycieczki był bardzo interesujący. Uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Byli w Oliwie, w Gdańsku, w Gdyni i Sopocie.

Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzania Katedry Oliwskiej w Gdańsku i wysłuchania koncertu organowego. Następnie młodzież wraz z przewodnikiem udała się na plac Solidarności, gdzie znajduje się historyczna brama Stoczni Gdańskiej i Pomnik Poległych Stoczniowców. Wędrując przez Stare Miasto uczniowie dotarli do pomnika Obrońców Poczty Polskiej, Bramy Żuraw, Bazyliki Mariackiej, fontanny Neptuna, mostu zakochanych, a także Muzeum Bursztynu. W Gdańsku zwiedzili jeszcze Ogród Zoologiczny i stadion piłkarski „Energa”.

Ważną lekcją historii była wycieczka na półwysep Westerplatte. Przewodnik przybliżył uczniom bohaterską obronę żołnierzy we wrześniu 1939 roku, która stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

W Gdyni największą atrakcją był rejs statkiem po Morzu Bałtyckim oraz zwiedzenie okrętów i statków żeglarskich: „ Daru Pomorza” i „Błyskawicy”. Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczyło Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

Natomiast w Sopocie uczestników wycieczki urzekło najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, przystań morska, piękna plaża, deptak oraz grodzisko archeologiczne.

W realizacji zadań nie przeszkadzała nawet „kapryśna” pogoda. Uczniowie spacerowali brzegiem morza, zbierali muszelki, robili pamiątkowe zdjęcia, wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali quizy oraz uczestniczyli w zajęciach sportowo – rekreacyjnych w Parku Wodnym w Sopocie.

Wspólny międzyszkolny wyjazd był integracją grup. Zawiązały się nowe przyjaźnie. Na zawsze pozostaną w pamięci wspomnienia, a pamiątkowe zdjęcia będą potwierdzeniem pięknych chwil spędzonych nad Bałtykiem. 

Obchody święta 3 Maja

3 maja  w Jedliczu odbyły się gminne  obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach, która zgromadziła wielu mieszkańców naszej gminy, wzięli udział także reprezentanci naszej szkoły: poczet sztandarowy w składzie: Julia Bożek, Magdalena KomisarzKrystian Majewski, a także 9. Gromada Zuchowa reprezentowana przez Aleksandrę Chrobak, Julię Furtek oraz Nadię Sitar, które w czasie uroczystości  złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

 

Dzień później - 4 maja  w holu naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To ważne święto państwowe zostało ustanowione w roku 1919, a następnie przywrócone w 1990 r. 3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie, a drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki). Ponieważ była to Ustawa Rządowa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, 3 maja jest również świętem narodowym na Litwie.

Młodzież naszej szkoły przygotowała montaż słowno-muzyczny poświęcony temu doniosłemu, w dziejach Polski i Europy, wydarzeniu. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas - II i VI SP oraz gimnazjaliści. Młodzi artyści podczas występu zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne. Występ odbył się w biało-czerwonej scenerii nawiązującej do naszej symboliki narodowej.

Uroczystość szkolną przygotowały panie: Agata Kazalska, Teresa Korona – Garbacik, Agata Misygar – Grzesik, Mariola Pacek oraz Wioletta Zygmunt.


 

wyróżnienia dla naszych uczennic w powiatowym konkursie literackim

Dwie uczennice naszej szkoły – Magdalena Grzesik z klasy I gimnazjum i Magdalena Komisarz z klasy III gimnazjum – wzięły udział w ósmej edycji konkursu literackiego pod hasłem: Rodzina Energią dla Polski. Organizatorem projektu w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia oraz Planu Edukacji Zdrowotnej Życie mam tylko jedno było Starostwo Powiatowe w Krośnie. Celem tegorocznego konkursu było wspieranie rozwiązań dotyczących funkcjonowania rodziny we współczesnym świecie.

Interpretacja hasła konkursowego zaproponowana w pracach twórczych naszych gimnazjalistek zyskała uznanie jury i teksty obu uczennic zostały wyróżnione. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych  odbyło się podczas Powiatowego Pikniku Artystycznego pt.: Żyj zdrowo i kolorowo w sali krośnieńskiego artKina w dniu 28 kwietnia 2017 r.


 

Od Legionów do przemysłu naftowego - historia Ludwika Stawskiego

21 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu z udziałem uczniów naszej szkoły odbyło się spotkanie poświęcone wyjątkowej osobie, jaką niewątpliwie był Ludwik Stawski – Wachmistrz II Brygady Wojska Polskiego. Urodzony 23 sierpnia 1894 r. w podkrakowskim Pogórzu w zamożnej rodzinie Ludwika i Marii Stawskich, w wieku niespełna dwudziestu lat porzucił wygodne życie młodego panicza oraz dobrze rokującą karierę w górnictwie naftowym i zaciągnął się do formowanych w Krakowie oddziałów legionowych. Przebył kampanię na Węgrzech, brał udział w ciężkich bojach toczonych przez legionistów w Karpatach na terenie Galicji. Otrzymawszy nominację na kaprala przeszedł z huculską kampanią ciężkie walki m.in. pod Tłumaczem, Kołomyją, Stanisławowem i pod Czerniowcami nad Prutem. Po nieudanej próbie przebicia się pod Rarańczą do II Korpusu Polskiego został internowany w obozie Saldobosz na Węgrzech, następnie wcielony do CK Armii, skąd zbiegł. W Odrodzonym Wojsku Polskim służył w żandarmerii biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Został odznaczony Krzyżem Niepodległości i mianowany był do Krzyża Virtuti Militari. Po wojnie zamieszkał w Potoku, gdzie pracował, jako kierownik tamtejszej kopalni. Zmarł w 1940 r., pochowany został na cmentarzu w Jedliczu.

Życiorys i dokonania Wachmistrza Stawskiego przedstawił pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Ryszard Ziobroń. Prelekcja wzbogacona została licznymi fotografiami i dokumentami ze zbiorów córki Ludwika Stawskiego – Izabeli Urbanek.

Podczas spotkania Pani Izabela opowiadała o swoim Ojcu, jego życiu i licznych pamiątkach, które po nim zgromadziła. W jej zbiorach znalazły się m. in. zegarek po Ojcu, aparat fotograficzny z 1905 roku wiedeńskiej firmy Lechner, odznaczenia i dokumenty wojskowe, liczne zdjęcia, pocztówki, które można było tego dnia obejrzeć na przygotowanej z tej okazji wystawie.

O oprawę artystyczną spotkania zadbali uczniowie z naszej szkoły, którzy przedstawili montaż słowno muzyczny wzbogacony układem tanecznym wykonanym przez grupę zuchów.  Licznie zgromadzona publiczność ze skupieniem i wzruszeniem wysłuchała pieśni legionowych i wierszy patriotycznych, a na sam koniec miała okazję spróbować przygotowanych przez naszą szkołę specjalnie na tę okoliczność "biało- czerwonych" ciasteczek.