Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

" Z kopyta kulig rwie..."

Drukuj

22 lutego 2018r. uczniowie z klasy I i klasy III pod opieką swoich wychowawczyń pani Teresy Korona-Garbacik i pani Doroty Pniewskiej uczestniczyli w wycieczce do Regietowa. Punktem docelowym była Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”. Jest to największa stadnina tego typu nie tylko w Europie, lecz także na świecie. Hucuły niewielkie, prymitywne koniki górskie są jedną z najstarszych polskich ras, są zdecydowanie niższe od koni angielskich, są również spokojniejsze. Charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy. Z reguły są to łagodne i pojętne zwierzęta. Stadnina „Gładyszów” liczy 298 koni. Zwierzęta z tej stadniny występowały na planach wielu filmów min. Quo vadis, Potop, Stara Baśń.

Głównym celem wycieczki był  jednak kulig. Dzieci jadąc w saniach podziwiały piękno Beskidów, a przede wszystkim wspaniałe widoki na górę Rotundę. Następnie zjadły samodzielnie upieczone kiełbaski i wypiły ciepłą herbatę. Po posiłku napełnione nową energią zwiedziły Izbę Tradycji i samą stadninę. Dużym przeżyciem dla każdego dziecka była możliwość pogłaskania konia. Najwięcej radości sprawiły dzieciom małe koniki, a szczególnie dopiero co urodzony malutki źrebak.