Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Wycieczka edukacyjna do Krakowa, Oświęcimia, Szczyrku i Wisły

Drukuj

W dniach 23 i 24 kwietnia uczniowie klas - VI, VII, II oraz III gimnazjum ze SP w Potoku oraz młodzież z zaprzyjaźnionej SP w Jaszczwi wraz z opiekunami udali się na wycieczkę edukacyjną, aby zapoznać się z architekturą i historią województwa małopolskiego i śląskiego.

Wizytę w Małopolsce rozpoczęto od zwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie obejrzeli zbiory muzealne zgromadzone w Skarbcu Koronnym i Zbrojowni. Szczególne zainteresowanie wzbudził Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski, który należy do najcenniejszych zabytków związanych z polską historią. Ponadto uczestnicy wycieczki wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej oraz spacerowali po płycie Rynku Głównego Starego Miasta w Krakowie.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum i Miejsce Pamięci obejmujące obszar byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II – Birkenau. Szczególny charakter tego terenu, będący najbardziej wymownym i autentycznym dowodem Holokaustu i ludobójstwa, okazał się wstrząsającym przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci zwiedzających. Emocje, trudne do opanowania, wywołały przedmioty codziennego użytku odebrane osobom deportowanym – okulary, tałesy, protezy, obuwie, walizki, garnki, pędzle do golenia, ubranka i buciki dziecięce. W ciszy i skupieniu zwiedzający oświęcimskie muzeum zastanawiali się, jak „ludzie ludziom mogli zgotować taki los”.

Pierwszy dzień wycieczki zakończył się na Śląsku - wizytą w Szczyrku (obejrzeniem kompleksu trzech skoczni narciarskich) i noclegiem w Ośrodku Wypoczynkowym „Panorama”, skąd we wtorek uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli do Wisły – rodzinnego miasta wybitnego polskiego sportowca – Adama Małysza. W Wiśle uczniowie mieli okazję zobaczyć Skocznię Narciarską im. Adama Małysza oraz Dom Zdrojowy z czekoladową rzeźbą czterokrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli. Zwiedzili również centrum miasta – Plac Bogumiła Hoffa.

Wcześniej, w Istebnej, rodzinnej miejscowości jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii świata – Jerzego Kukuczki, młodzież mogła obejrzeć wnętrze zabytkowej Chaty Jana Kawuloka (wybudowanej w 1863 r.), w której obecnie znajduje się wystawa dawnych sprzętów domowych oraz ludowych instrumentów muzycznych. Podczas ciekawej i bardzo przystępnej opowieści kustosza chaty i folklorysty Janusza Macoszka zwiedzający wysłuchali także gry na gajdach, rogu pasterskim, okarynie, fujarze i piszczałce. Gawęda przewodnika wzbogaciła wiedzę uczniów na temat regionalnej kultury, twórczości ludowej i zwyczajów górali śląskich.

Później uczestnicy wycieczki podziwiali piękne widoki (panorama Jeziora Żywieckiego) z Góry Żar (761 m n.p.m.),  znajdującej się w Beskidzie Małym. Niektórzy podjęli trud wspinaczki, inni dotarli na szczyt kolejką linowo-terenową.

Około godziny 15.00 w wyśmienitych humorach uczniowie wraz z nauczycielami udali się w drogę powrotną. Do domów dotarli około godziny 21.00.

Kierownikiem wycieczki była pani Agata Kazalska, opiekunami – pan Adrian Gierula, pani Agata Misygar-Grzesik oraz pani Renata Stec.