Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Wojewódzka Odsłona Narodowego Czytania 2019 w Żarnowcu

Drukuj

7 września w parku otaczającym Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zorganizowano Wojewódzką Odsłonę Narodowego Czytania 2019. Sobotnią akcję zainaugurowała tradycyjnie w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka.

Tym razem Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką dokonali wyboru, spośród ponad stu propozycji utworów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, ośmiu nowel na ósme Narodowe Czytanie.

Są to następujące utwory:

1. Dobra pani Elizy Orzeszkowej;

2. Dym Marii Konopnickiej;

3. Katarynka Bolesława Prusa;

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza;

5. Orka Władysława Stanisława Reymonta;

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego;

7. Sachem Henryka Sienkiewicza;

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

W Żarnowcu, od godziny 10.00 do godziny 12.00, fragmenty nowel odczytywali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty, Bogdan Rzońca – poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, Maria Kurowska – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Andrzej Guzik – Starosta Krośnieński, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Joanna Bril – radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Piotr Wożniak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu, Zygmunt Jerzyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu, komisarz Mariusz Gałązka – komendant Komisariatu Policji w Jedliczu, ks. Ryszard Szwast – misjonarz z Iwli, Maria Stefanik – poetka z Żarnowca, Barbara Bukowska – kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu województwa podkarpackiego. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwali – dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – Paweł Bukowski oraz dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żarnowcu – Andrzej Gałowicz.

Odczytywanie fragmentów tekstów urozmaicały występy wokalne uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żarnowcu oraz wystąpienia zaproszonych gości. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz nowel – można było zakupić książkę i otrzymać pamiątkową pieczęć z okazji Narodowego Czytania 2019.

W Wojewódzkiej Odsłonie Narodowego Czytania 2019 uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły – pani dyrektor Agata Kazalska, nauczycielki – pani Agata Misygar-Grzesik i pani Beata Orzechowska, uczniowie – Daria Nowak, Elena Rak (kl. V), Małgorzata Targ (kl. VIII), Krzysztof Łobaza (kl.VII) oraz rodzice – pani Lidia Rak oraz pan Paweł Łobaza.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Agata Misygar-Grzesik. Dziękujemy pani Lidii Rak za pomoc w organizacji wyjazdu.