Szkoła Podstawowa w Potoku

im. Edmunda Łozińskiego         .
  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6

Spektakle profilaktyczne w wykonaniu artystów Teatru „Kurtyna”

Drukuj

We wtorek, 26 listopada 2019 r., uczniowie klas I-III oraz V-VIII obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne dostosowane do wieku młodych ludzi narażonych na niebezpieczeństwa, czyhające na nich w świecie rzeczywistym i wirtualnym.

Pierwszy spektakl, dla młodszych widzów, to baśniowa przypowieść o dynamicznej i zaskakującej akcji, urozmaicona piosenkami tematycznie powiązanymi z problematyką poruszaną w przedstawieniu. Tytułowy Miś Niegrzeczniś nie był posłuszny, postępował niezgodnie z radami rodziców oraz nauczycieli. Imponowali mu natomiast niezbyt rozgarnięci koledzy. Wskutek niewłaściwego postępowania nieustannie wpadał w tarapaty. Na szczęście, kiedy poszedł po rozum do głowy, zrozumiał swoje niewłaściwe zachowanie. W pozytywnej transformacji pomogło mu obcowanie z mądrą książką.

Drugi spektakl pt. „Super prank” dotyczył problemów z aklimatyzacją nastolatka, który przeprowadza się ze wsi do większego miasta. Nowa rzeczywistość zaczyna go przerastać. Chłopiec przejawia zaburzenia emocjonalne. Chce zostać przyjęty do grupy rówieśniczej, dlatego podejmuje ryzykowne zachowania. Zaczyna korzystać ze zdobyczy technologicznych – smartfonu, dostępu do internetu, portali społecznościowych, sięga również po używki (papierosy, e-papierosy, narkotyki, alkohol), które powodują uzależnienia. W ten sposób naraża na szwank swoje zdrowie, a nawet życie.

Spektakle propagowały właściwe postawy, umiejętność wyboru między dobre  a złem, odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach, asertywność, abstynencję, walkę z depresją i potrzebę zdobywania wiedzy.

Przedstawienia profilaktyczne zostały sfinansowane ze środków przekazanych na ten cel przez Urząd Gminy Jedlicze.